Hydrofor, a instalacja wodociągowa - budowa i funkcje.

Search:

Już w przedszkolu dzieci wiedzą, po co są wodociągi. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo istotne są one dla naszego życia codziennego. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dzięki instalacjom wodociągowym, każdego dnia mamy umożliwiony dostęp do czystej, pitnej wody. Z czego się składają takie instalacje wodociągowe i jak działają?

Aby każdego dnia wszyscy mieszkańcy w okolicy po odkręceniu kranu, mogli do woli korzystać z wody, instalacja wodociągowa musi posiadać kilka ważnych elementów. Takim podstawowym elementem jest hydrofor. Hydrofor to nazwa urządzenia, który składa się przede wszystkim z specjalnego zbiornika i pompy hydroforowej. Jego wygląd przypomina nieco puszkę w kształcie walca.

Najmniejszy hydrofor możemy oglądać w naszych domach, pod zlewami, natomiast jeżeli chodzi o sieci wodociągowe rozmiary tego urządzenia będą znacznie większe. Stąd też dzielimy je na instalacje krótkie o konstrukcji otwartej, długie o budowie pierścieniowej, jak również sieci mieszane.

W skład takich instalacji wodociągowych, oprócz hydroforów wchodzi mnóstwo zaworów oraz wiele, krętych rur. Całość takiej sieci tworzą również hydranty, regulatory przepływu, odpowietrzniki, zasuwy i zdroje.